Spacery Literackie po Zakopanem

Choć Zakopane to najwyżej położone w Polsce miasto, ilość wątków literackich z nim związanych śmiało porównać można do morza. Żeby przybliżyć Państwu chociaż cześć z nich, zapraszamy na dwa spacery literackie po Zakopanem.

Pierwszy spacer zaczniemy przed siedzibą Teatru Witkacego, bo to z okazji 35. urodzin tego niezwykłego Miejsca zapraszamy na literackie spacerowanie. Powędrujemy znanymi szlakami – ulicą Sienkiewicza, Chałubińskiego, Krupówkami, ale postaramy się, żebyście spojrzeli na te miejsca w nowy sposób. Sprawdzimy gdzie bywali wielcy pisarze – Sienkiewicz, Nałkowska, Leśmian, Strug – i gdzie pijano kawę, mazagran oraz inne napoje dla bohemy dość oczywiste. Opowiemy o pierwszej nocy poślubnej Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Baczyńskim sprzed „lat gniewnych” i tatrzańskim kurierze, który debiutował kryminałami, a wszyscy i tak kojarzą go z Tolkiem Bananem i Cegiełką. Nie zabraknie wątków związanych z Witkacym. Ale przywołamy też literaturę całkiem współczesną, szczególnie mroczne kryminały. Na pewno będzie wiele bardziej i mniej znanych nazwisk, tytułów książek i, przede wszystkim, opowieści, cytatów, anegdot.

Zapraszamy 28 lutego 2020 r. (piątek), początek o godzinie 11.00. przed siedzibą Teatru Witkacego (ul. Chramcówki 15).  Spacer potrwa mniej więcej 1,5 do 2 godzin.

Drugi z zakopiańskich spacerów literackich zaczniemy przed Muzeum Kornela Makuszyńskiego (ul. K. Przerwy-Tetmajera 15) i przejdziemy m.in. ulicami Piłsudskiego, Grunwaldzką, Kasprusie do serca starego Zakopanego, czyli Kościeliskiej. Wspomnimy pierwszych piewców Zakopanego – Asnyka, Tetmajera, Pola czy Kraszewskiego. Opowiemy jak poradził sobie znany pisarz przebywając w Zakopanem z dwiema żonami jednocześnie i o tym, że tablice pamiątkowe nie zawsze głoszą prawdę. Będzie o noblistach, skamandrytach i literackich skandalach. Pokażemy gdzie zmarł Julian Tuwim i do którego „pensjonatu w górach jeździłby” bohater Szymborskiej i wiele innych miejsc utrwalonych w literaturze. 

Zapraszamy 29 lutego 2020 r. (sobota), początek o godzinie 11.00. przed Muzeum Kornela Makuszyńskiego (ul. K. Przerwy-Tetmajera 15).  Spacer potrwa mniej więcej 1,5 do 2 godzin.

Spacery poprowadzi Dorota Ryst – poetka, animatorka kultury, zajmująca się od wielu lat tropami literackimi w Warszawie i nie tylko.