Ładowanie Wydarzenia

Minione Wydarzenia

Wydarzenia Search and Views Navigation

Wydarzenie Views Navigation

marzec 2024

Spacer śladami Leopolda Tyrmanda – 16 marca 2024

16 marca, 12:00 - 14:00
Trębacka 3, Trębacka 3
Warszawa, Poland
+ Google Map

Kilka dni przed rocznicą śmierci Leopolda Tyrmanda zapraszamy na spacer po miejscach związanych z tym arcywarszawskim pisarzem. Autor kultowego „Złego”, ale też „Dziennika 1954” czy „Życia towarzyskiego i uczuciowego”, w którym obsmarował śmietankę stolicy lat 50. i 60., urodził się w Warszawie, tutaj dorastał, żenił się, rozwodził. Stąd w 1965 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by nigdy nie wrócić. Na trasie spaceru znajdą się miejsca związane zarówno z biografią, jak i twórczością Tyrmanda. Zapraszamy 16 marca 2024 r. (sobota), początek…

Dowiedz się więcej »

Spacer literacko-filmowy po Mariensztacie – 23 marca 2024

23 marca, 12:00 - 14:00
Krakowskie Przedmieście 58, Krakowskie Przedmieście 58
Warszawa, Poland
+ Google Map

Zapraszamy na Mariensztat – pierwsze warszawskie osiedle zbudowane po II wojnie światowej na miejscu doszczętnie zniszczonego w powstaniu warszawskim, przedwojennego Mariensztatu. Opowiemy o historii tego miejsca przez pryzmat literatury i filmu. Będzie o tym, kto opiewał „małe mieszkanko na Mariensztacie”, gdzie grasował Felek Zdankiewicz, kto jadał flaki „Pod Retmanem”, co było przekleństwem Janusza Głowackiego, gdzie spędziła dzieciństwo autorka „Strachów”, co robił na Mariensztacie Leopold Tyrmand, i jak Apolonia Chałupiec stała się Polą Negri. Nie zabraknie bardziej i mniej znanych nazwisk, tytułów książek i,…

Dowiedz się więcej »

Spacer Literacki „Z Ochoty na Dziki Zachód” – 24 marca 2024

24 marca, 12:00 - 14:00
Grójecka 27, Grójecka 27
Warszawa, Poland
+ Google Map

A może tym razem „Niedziela na Głównym”? A do tego wizyta na „dzikim zachodzie” i w Teatrze na Tarczyńskiej, rzut oka na mur getta i bywalców dawnej izby wytrzeźwień, a na zakończenie wspomnienie o Herbercie i jego niezbyt chlubnych postępkach.  Zapraszamy na Spacer Literacki „Z Ochoty na Dziki Zachód”. Jak zwykle nie zabraknie ciekawostek, anegdot, cytatów. Będzie lirycznie i dramatycznie. Przywołamy teksty Ossendowskiego (który właśnie powrócił do kanonu lektur), Białoszewskiego, Tyrmanda, Hłaski, Mastertona, Nowakowskiego, Bursy, Tuwima, Młynarskiego i innych autorów.…

Dowiedz się więcej »

kwiecień 2024

Spacer śladami Kazimierza Wierzyńskiego – 7 kwietnia 2024

7 kwietnia, 12:00 - 14:00
Hoża 35, Hoża 35
Warszawa, Poland
+ Google Map

Rok 2024 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Kazimierza Wierzyńskiego. Z tej okazji zapraszamy na spacer warszawskimi śladami tego poety. Członek grupy Skamander, dziennikarz, olimpijczyk, barwna postać okresu dwudziestolecia międzywojennego. Odwiedzimy miejsca związane z jego życiem i twórczością, opowiemy o miłościach i przyjaźniach. I przede wszystkim przypomnimy jego utwory. Zapraszamy 7 kwietnia 2024 r. (niedziela), początek o godzinie 12.00. na rogu ulic Marszałkowskiej i Hożej (pod budynkiem Hoża 35). Spacer potrwa mniej więcej 2 godziny. Organizator – Stowarzyszenie Salon Literacki.…

Dowiedz się więcej »

Spacer Literacki po Dynasach – 13 kwietnia 2024

13 kwietnia, 12:00 - 14:00
Tamka 37, Tamka 37
Warszawa, Poland
+ Google Map

Zapraszamy na Dynasy! Wprawdzie nie spotkamy tam już cyklistów szalejących na swoich welocypedach i bicyklach, ale za to znajdziemy w tych okolicach wiele wątków literackich. Spacer zaczniemy na Tamce, skończymy na Powiślu, a po drodze opowiemy między innymi, skąd wzięło się Powiśle w „Lalce”, komu odbił żonę Czesław Miłosz, gdzie mieszkał krawiec Tyrmanda, jak to właściwie było ze Złotą Kaczką, co robiła na Tamce bohaterka „Emancypantek” i wiele innych historii. Jak zwykle nie zabraknie bardziej i mniej znanych nazwisk, tytułów…

Dowiedz się więcej »

Spacer Literacki po Solcu – 14 kwietnia 2024

14 kwietnia, 12:00 - 14:00
Dobra, Tamka 5
Warszawa, Poland
+ Google Map

Szanowni Państwo, po Dynasach (na które zapraszamy 13 kwietnia) czas na Solec. Dobra, Smulikowskiego, most Poniatowskiego, Ludna – to adresy ważne dla polskiej literatury. Opowiemy, gdzie powstała grupa, która weszła do historii jako „Współczesność”, jak wyglądały ostatnie chwile Jerzego Szaniawskiego, gdzie rodziły się opowieści o „Towarzyszu Szmaciaku”. Sprawdzimy, gdzie królowała „druga awangarda”, co robił na Solcu Żeromski i jak wyglądał ślub Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jak zwykle nie zabraknie bardziej i mniej znanych nazwisk, tytułów książek i, przede wszystkim, opowieści, cytatów,…

Dowiedz się więcej »

Spacer Literacki po Powiślu Południowym – 20 kwietnia 2024

20 kwietnia, 12:00 - 14:00
Górnośląska / Myśliwiecka, Górnośląska 20
Warszawa, Polska
+ Google Map

Kontynuujemy literacką eksplorację Powiśla. Tym razem tereny położone bliżej Trasy Łazienkowskiej. Spotkamy się z dwoma noblistami i kamieniarzem, który był pisarzem, a my go znamy głównie z filmów. Poznamy inną twarz Baczyńskiego i przypomnimy poetycką gwiazdę lat 60. Opowiemy o tym, kto kąpał się na Legii, kto napisał krwisty romans o Dzierżyńskim i gdzie zaczęła się „Podróż za jeden uśmiech”. Będą historie kryminalne, obyczajowe i wiele innych – przyjdźcie i przekonajcie się. Jak zwykle na naszych spacerach literackich dużo poezji,…

Dowiedz się więcej »

Spacer śladami Nikodema Dyzmy – 21 kwietnia 2024

21 kwietnia, 12:00 - 14:00
Al. Ujazdowskie / Piękna, Piękna 10
Warszawa, Polska
+ Google Map

Zapraszamy na spacer śladami Nikodema Dyzmy – bohatera powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Dyzma, który przybył do Warszawy z prowincjonalnego Łyskowa, dzięki szczęśliwym splotom okoliczności zrobił zaskakującą karierę. W czasie tego spaceru skoncentrujemy się na miejscach w centrum Warszawy, związanych z czasem jego prosperity. Po drodze wspomnimy też autora powieści, Tadeusza Dołęgę-Mostowicza i miejsca, w których kręcony był serial Jana Rybkowskiego z roku 1980, ze znakomitą rolą tytułową Romana Wilhelmiego. Spróbujemy też spojrzeć na Warszawę z czasów Dyzmy, czyli początku lat 30.…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia