O spacerach

Witamy na stronie poświęconej spacerom literackim. Proponujemy trochę inną formę spotkań z literaturą. Zamiast siedzieć w bibliotekach i czytelniach ruszamy w plener. Odwiedzamy ciekawe rejony Warszawy (i nie tylko), koncentrując się na miejscach związanych z literaturą. Na każdym spacerze dużo poezji, prozy i wspomnień. Na pewno nie zabraknie bardziej i mniej znanych nazwisk, tytułów książek i, przede wszystkim, opowieści, cytatów, anegdot.
Każdy spacer to okazja zobaczenia miejsc, w których żyli i tworzyli wielcy pisarze, przypomnienia twórców zapomnianych, spotkania z bliższą i dalszą historią. Nasze wycieczki trwają zwykle od 1,5 do 2 godzin.

Organizatorem spacerów jest Stowarzyszenie Salon Literacki – kontakt: spacery@salonliteracki.pl.

Spacery prowadzi Dorota Ryst, a czasem zaproszeni goście.


 

Dorota RystDOROTA RYST

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Warszawie. Od roku 1996 bierze czynny udział w życiu literackim. Od 1997 zdobywa nagrody w ogólnopolskich konkursach poetyckich (w sumie ponad 100 nagród i wyróżnień). Wydała 6 autorskich tomików poezji – najnowszy to „Sample story” (2016). Jej twórczość była publikowana w licznych almanachach, antologiach i czasopismach literackich.

Jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Salon Literacki zajmującego się popularyzacją i promocją polskiej poezji, w stowarzyszeniu pełni obecnie funkcję zastępcy prezesa. Prowadzi warsztaty poetyckie dla dorosłych i młodzieży. Często występuje na spotkaniach autorskich, a także organizuje i prowadzi wieczory innych autorów. Jest jednym z pomysłodawców i organizatorów Ogólnopolskich Warsztatów Poetyckich „Pomost”. Jest redaktorem almanachów oraz 10 autorskich tomików z Serii Wydawniczej Salonu Literackiego. Od września 2010 jest redaktorem naczelnym portalu „Salon Literacki”. Obecnie kończy pracę nad unikatowym „Przewodnikiem Literackim po Warszawie i Mazowszu” (projekt ten został wyróżniony w konkursie Mazowiecka Akademia Książki).