
Wydarzenia Search and Views Navigation
lipiec 2022
Spacer Literacki po Żoliborzu, część I – 9 lipca 2022
Szanowni Państwo, czas na literacki Żoliborz. Joli Bord to miejsce, które obfituje w literackie konotacje, więc proponujemy dwa spacery. W sobotę dowiemy się, co pisał o tej dzielnicy Żulczyk, gdzie bywała mecenas Chyłka, kto kręcił z Białoszewskim i co po tym zostało oraz gdzie przetrwały wojnę rękopisy Baczyńskiego. Opowiemy o tym, który poeta myślał, że „Suzina to jest dziewczyna”, sprawdzimy, czy jeden z najbardziej znanych polskich scenarzystów mieszkał w kościele, kto bywał u Dygatów i jak rzeźbiarz może widzieć poetę.…
Dowiedz się więcej »Spacer Literacki po Żoliborzu, część II – 10 lipca 2022
„Na Żoliborzu są ulice takie śliczne”… – zapraszamy na drugi z dwóch spacerów literackich po Żoliborzu. Tym razem zajrzymy na plac Słoneczny, do Parku Żeromskiego i przejdziemy przez kolonie WSM. Dowiemy się, który poeta mieszkał pod jednym dachem z dwiema żonami, gdzie pracowała polska Mary Poppins, w którym miejscu stał „Domeczek” opisany w „Zielu na kraterze” i co to jest „półtorówka”. Będzie o tym, że Żoliborz miał niezwykłe szczęście do pisarek tworzących dla dzieci i młodzieży i do autorów kryminałów…
Dowiedz się więcej »Spacer śladami Eugeniusza Bodo – 16 lipca 2022
Tym razem, zamiast spaceru stricte literackiego, zapraszamy na spotkanie z niezwykłym artystą okresu dwudziestolecia międzywojennego – Eugeniuszem Bodo. Urodzony 28 grudnia 1899 r. w Genewie, wychowany w Łodzi, od roku 1919 związany był z Warszawą. Na trasie znajdą się miejsca, w których mieszkał i występował. Wspomnimy też o serialu „Bodo”, zrealizowanym przez TVP w roku 2016 i miejscach, które możemy w nim zobaczyć, a także spróbujmy opowiedzieć trochę o epoce, w której żył ten niezwykły gwiazdor. Zapraszamy 16 lipca 2022…
Dowiedz się więcej »Spacer Literacki po Łazienkach – 17 lipca 2022
Lato w mieście może być piękne, zwłaszcza w Łazienkach. Zapraszamy na literackie opowieści o zamku i szpitalu na Jazdowie, ogrodzie botanicznym i królewskim parku. Będzie o tym, kto bywał w kawiarni „Rozdroże”, jak to było ze Świątynią Opatrzności, co się jadało na Obiadach Czwartkowych, kto wołał „O! zwalcież mi Łazienki królewskie w Warszawie”, po co Wokulski przyjeżdżał do parku, komu „Łazienki dyszały wiosną”, co zdarzyło się w czas „Nocy Listopadowej”, dlaczego Izabela Łęcka karmiła łabędzie piernikami i inne historie. Zacytujemy…
Dowiedz się więcej »